Co kryje się pod hasłem: obróbka metali metodą CNC?

Wiele otaczających nas przedmiotów metalowych zostało precyzyjnie obrobionych w celu nadania im odpowiedniego kształtu. Dziś najpopularniejszym rozwiązaniem jest obróbka skrawaniem CNC, która może być wykonywana m.in. metodą toczenia lub frezowania. Czym są oba te sposoby i w jakich sytuacjach mają zastosowanie?

Obrabianie elementów metalowych polega na stopniowym usuwaniu kolejnych warstw materiału i formowaniu w ten sposób konkretnych kształtów. Obróbka metali CNC to nowoczesna technologia, w której urządzenia z narzędziami tnącymi są sterowane komputerowo. Obsługujący je operator odpowiada za programowanie oraz późniejsze kontrolowanie pracy maszyny, natomiast sam proces jest automatyczny. Obróbka skrawaniem to zarówno toczenie CNC, jak i m.in. frezowanie. Choć w obu przypadkach cel stosowania tych metod jest ten sam, tak sposób pracy, z metalowymi elementami jest odmienny.

Sposoby obróbki metali: toczenie CNC jako jedna z metod obróbki skrawaniem

Tokarstwo jest niewątpliwie jedną z najpopularniejszych technik kształtowania elementów metalowych. Toczenie CNC ma zastosowanie przede wszystkim przy obrabianiu brył obrotowych. W tej metodzie poddawany obróbce przedmiot mocuje się na obrotowej osi.

Do zdzierania materiału służy specjalne narzędzie, imak, w którym mocuje się noże tokarskie lub różnego rodzaju płytki wieloostrzowe. Ostrza wykonują liniowe ruchy nad obracającym się, metalowym elementem, stopniowo formując pożądany kształt. Warto dodać, że taka obróbka skrawaniem, może polegać zarówno na zdzieraniu zewnętrznej warstwy materiału, jak i wewnętrznej, gdzie mamy do czynienia z tzw. wytaczaniem.

W jakich przypadkach taka obróbka CNC sprawdza się najlepiej? Przede wszystkim przy produkcji różnego rodzaju metalowych przedmiotów o skomplikowanych kształtach, głównie brył obrotowych. Z wykorzystaniem specjalnych tokarek można przygotować m.in.:

  • walce,

  • kule,

  • stożki,

  • wewnętrzne oraz zewnętrzne gwinty.

Kiedy sprawdzi się obróbka skrawaniem?

Inną metodą nadawania elementom metalowym pożądanych kształtów jest tzw. frezowanie. To również obróbka CNC, ale w tym przypadku obracają się narzędzia tnące, a obrabiany metal, zamocowany w specjalny uchwycie, wykonuje ruch posuwisty.

Tego typu obróbka skrawaniem CNC jest stosowana przede wszystkim do wykańczania powierzchni, np. tworzenia rowków czy frezów. Oprócz tego metoda ta doskonale sprawdza się przy wykonywaniu skomplikowanych elementów, takich jak koła zębate.

Technologia CNC gwarantuje wysoką precyzję obróbki

Wybór konkretnej metody obrabiania zależy więc przede wszystkim od tego, co konkretnie chce się uzyskać. Najważniejsze jest jednak to, że każda obróbka metali CNC, w tym toczenie zawsze cechuje się dużą precyzją. Sterowane komputerowo maszyny są w stanie szybko i bardzo dokładnie wykonać elementy nawet o nietypowych kształtach.

Post Author: Euro.

Dodaj komentarz