W wielu procesach przemysłowych i produkcyjnych najważniejsza jest potrzeba stosowania środków ochronnych przed korozją, ekstremalnymi temperaturami lub innymi czynnikami środowiskowymi. Jednym z takich środków są płaszcze blaszane. Czym są kurtki blaszane, jaki jest ich skład i jakie mają one zastosowania?
Czym są płaszcze blaszane?
Płaszcz blaszany w kontekście przemysłowym odnosi się do powłoki ochronnej lub warstwy wykonanej z metalu. Jest on stosowany jako powłoka chroniąca leżące pod spodem materiały lub konstrukcje przed elementami zewnętrznymi.
Tego typu płaszcze blaszane – https://izolacjaarmatury.pl/blaszane-plaszcze-ochronne-dla-izolacji wykonuje się z różnych materiałów, na przykład z:
- Blachy stalowej ocynkowanej,
- Blachy stalowej ocynkowanej i powlekanej,
- Blachy aluminiowej,
- Blachy stalowej nierdzewnej,
- Blachy stalowej kwasoodpornej,
- Innych rodzajów blach.
Zastosowania płaszczów blaszanych
Nowoczesne płaszcze blaszane posiadają bardzo szerokie zastosowanie ochronne. W jakich celach są one używane?
Przede wszystkim płaszcze blaszane mają na celu odpowiednią termoizolację różnych instalacji przed czynnikami zewnętrznymi powodującymi zmiany temperaturowe. Stosowane są one wtedy także razem z innymi rodzajami materiałów izolacyjnych.
Także płaszcze blaszane zapewniają skuteczną ochronę mechaniczną przed różnym uszkodzeniami zewnętrznymi, na przykład zarysowaniami, wgnieceniami, wilgocią oraz promieniowaniem UV.
Warto też wskazać, że płaszcze blaszane mogą wydłużać dzięki temu żywotność instalacji, które znajdują się pod nimi. W ten sposób będą one mogły posłużyć na długi czas, ponieważ ich wytrzymałość i trwałość szacowana jest na wiele lat ze względu na wykonanie z materiałów odpornych na korozję.
Gdzie stosowane są płaszcze blaszane?
Ze względu na swoje różnorodne zastosowania płaszcze blaszane wykorzystuje się w wielu branżach i gałęziach przemysłu, między innymi w zakładach produkcyjnych, przetwórczych, w instalacjach komunalnych. Stosowane są one między innymi w fabrykach zajmujących się produkcją żywności, chemikaliów, farmaceutyków.
Odpowiedni dobór materiałów powoduje, że płaszcze blaszane zapewniają skuteczną ochronę w różnych warunkach, zarówno w przypadku montażu wewnątrz, jak i na zewnątrz różnych obiektów.
Podsumowując, płaszcze blaszane odgrywają kluczową rolę w zabezpieczeniu różnych komponentów przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o zastosowania elektryczne, produkcję samochodów, zapobieganie korozji, czy nawet technologię fotowoltaiczną, wszechstronność i właściwości ochronne płaszczy sprawiają, że jest ona cennym wyborem dla wielu gałęzi przemysłu.