Do czego służą kotły wodne?

kotly wodne

Kotły wodne, czyli kotły kondensacyjne pozwalają na wykorzystanie energii ze skraplanej pary wodnej obecnej w spalinach. To sprawia, że to popularny rodzaj kotła wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń. To tanie w eksploatacji rozwiązanie, które daje wiele możliwości. Jak działają kotły wodne?

Kotły wodne – jak działają?

Kocioł wodny, czyli kocioł kondensacyjny, swoje działanie opiera na zjawisku kondensacji. W chwili zmiany stanu skupienia substancja wymienia z otoczeniem energię. Kotły wodne w Poznaniu  w wyniku kondensacji nagromadzone w spalinach pary wodnej, odzyskują energię i przekazują ją następnie do instalacji centralnego ogrzewania. Pozwala to na maksymalne oszczędności i wykorzystanie energii pary wodnej do ogrzewania pomieszczeń. To dużo lepsze rozwiązanie, w porównaniu do kotłów tradycyjnych, w których para wodna uchodzi ze spalinami przez komin. Nowoczesne kotły nie generują niepotrzebnych gazów, emitowanych do atmosfery. 

Czym charakteryzują się kotły wodne?

Kotły wodne są wykorzystywane w wielu obszarach. Nowoczesne budownictwo przemysłowe w Poznaniu korzysta głównie z kotłów wodnych. Pozwala to na generowanie oszczędności. W trakcie spalania, temperatura pary wodnej jest niższa niż 100 stopni, po to, by spaliny oddawały ciepło skraplania podgrzewanej wodzie. Powoduje to znaczne obniżenie ilości zużywanego paliwa. Nie są one drogie w eksploatacji, a także ograniczają emisję trujących gazów. Ich popularność wynika także z ekologicznych rozwiązań jakie dają. Budowa kotłów jest na tyle solidna, że pozwalają one na ich efektowne użytkowanie. Na rynku, obok tradycyjnych na drewno, trociny, pellet, ekogroszek, dostępne są kotły wodne pozwalające na spalanie słomy i siana.

Kotły wodne na różne paliwa różnią się od siebie przede wszystkim mocą i przeznaczeniem. Każde z paliw daje inne możliwości wykorzystania kotła.  By cieszyć się z jego funkcjonalności, ważne jest idealne dopasowanie kotła wodnego do indywidualnych potrzeb, uwzględniając takie czynniki jak miejsce montażu oraz powierzchnia grzewcza.

Post Author: Euro.

Dodaj komentarz