Hydraulik – czym się zajmuje?

uslugi hydrauliczne

Przeciekająca czy zapchana rura, najczęściej sprawia, że wzywamy na pomoc hydraulika. Jeszcze kilka lat temu zawód nie był zbyt poważany Obecnie hydraulik to fachowiec, który zajmuje się nie tylko przeciekającymi rurami. Czym dokładnie zajmuje się hydraulik i kto może nim zostać?

Czym zajmuje się hydraulik?

Powszechnie uważa się, że hydraulik to fachowiec od zatkanych rur. Jednak to nie wszystkie jego kompetencje. Zajmuje się on projektowaniem, montowanie, a także naprawą systemów, w których następuje przepływ wody. Głównie to instalacje wodociągowe czy kanalizacyjne. Hydraulik pomoże także przy sieci centralnego ogrzewania lub w samodzielnych urządzeniach grzewczych. W praktyce z usług fachowca korzystają osoby, które mają problemy z rurami odprowadzającymi wodę lub ścieki czy remontujące kuchnię lub łazienkę. Hydraulik niezbędny jest nie tylko przy remoncie, ale również w trakcie budowy domu. W tym drugim przypadku zaprojektuje całą instalację wodną, uwzględniając warunki lokalowe i życzenia klienta. Hydraulicy pomagają także przy wyborze instalacji czy naprawie urządzeń grzewczych. Projektują i montują przydomowe baseny czy szamba.

Hydraulik – poszukiwany zawód

Obecnie zawód hydraulika stał się zawodem poszukiwanym. Wynika to z faktu, że wielu hydraulików wyjechało za granicę, gdzie stawki są dużo wyższe. Ponadto do tej pory był to zawód uważany za mało perspektywiczny. Dodatkowo praca przy instalacjach grzewczych czy sanitarnych, jak na przykład montaż kotła w Krośnie, to zadania bardzo odpowiedzialne i wymagające wieloletniej nauki i praktyki.

Co zrobić, żeby zostać hydraulikiem? Najprościej jest ukończyć szkołę zawodową lub technikum o profilu hydraulicznym. Ukończenie szkoły pozwala przystąpić do egzaminu na technika instalacji sanitarnych. Tytuł daje szerokie uprawnienia do pracy przy sieciach komunalnych. Przed rozpoczęciem pracy w zawodzie trzeba także uzyskać szereg uprawnień, głównie związanych z pracą przy spawaniu rur oraz przy instalacjach gazowych. Jednak nie tylko egzaminy i ukończenie szkoły są ważne dla hydraulika. Najważniejsza jest praktyka zawodowa.

Post Author: Euro.

Dodaj komentarz