Zapewnienie odpowiedniej ochrony budynku przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego inwestora stawiającego budynek, jak również wszystkich osób, których decyzje wpływają na jego powstanie. Szczególnie ważne jest to w przypadku budynków i pomieszczeń, gdzie znajdują się duże ilości wszelkiego rodzaju instalacji oraz tam, gdzie regularny przepływ dużych ilości wody może kiedyś spowodować problem.
Dla jakich pomieszczeń ważna jest hydroizolacja?
Tam, gdzie wykonuje się hydroizolacje pomieszczeń specjalnych, wymagany jest przede wszystkim bardzo dokładny i przemyślany projekt, biorący pod uwagę właściwości i funkcje danego pomieszczenia. Jakie są to pomieszczenia? Przede wszystkim takie, w których znajdują się lub potencjalnie mogą się znaleźć duże ilości wody – są to na przykład zbiorniki pożarowe czy pomieszczenia techniczne, gdzie znaleźć można ujścia i zawory instalacyjne.
Za pomieszczenia techniczne uznaje się również tak zwane dachy techniczne – czyli duże powierzchnie na szczycie budynków o charakterze przemysłowym, na których poprowadzone są nierzadko ogromne ilości systemów i przyłączy.
Jak wykonuje się hydroizolację?
Hydroizolacje pomieszczeń technicznych, podobnie jak izolacje dachów płaskich, zawsze powinny być poprzedzone przygotowaniem specjalistycznego projektu uwzględniającego nie tylko dane potrzeby, ale również wszystkie właściwości i funkcje izolowanego pomieszczenia oraz całego budynku. Wszystko musi być zgodne z normami i przygotowane tak, by prace techniczne zostały wykonane jak najsprawniej. Wszelkie błędy na etapie projektowania mogą bardzo dużo kosztować, a dokonanie korekt może być mocno problematyczne.
Proces zakładania izolacji jest bardzo skomplikowany i projektowany indywidualnie do każdego przypadku. Każdy taki plan tworzony jest pod dany budynek czy pomieszczenie, a techniki do niego użyte są dobierane pod konkretne potrzeby każdego projektu z osobna.