Zawilgocone budynki to może być w konsekwencji bardzo groźna sytuacja dla materiałów budowlanych, ale także bardzo niebezpieczna zdrowotnie dla wszystkich użytkowników nieruchomości. Czasami regularnie stosuje się odwilgacanie budynków, czyli chodzi o proces usuwania nadmiaru wilgoci. Najpierw analizuje się przyczyny takiego stanu rzeczy, poprawia się izolację i stosuje uszczelnienie.
Przywracanie odpowiedniego poziomu wilgotności w budynku
Wilgoć wnika w beton i w drewno powodując zniszczenia, ale generuje także powstawanie pleśni, która jest groźna dla układu oddechowego. Dlatego, jeżeli podejrzewamy, że występuje nadmierna wilgotność, warto skontaktować się ze specjalistami, którzy ocenią, czy doszło do powstania pleśni albo uszkodzeń konstrukcyjnych. W pierwszej kolejności, jeżeli planowane jest odwilgacanie budynków, bardzo ważne będzie zdiagnozowanie przyczyny. Może chodzić o nieszczelności w dachu albo w ścianach lub o wadliwą wentylację. Możliwe też, że w budynku pojawia się woda wsiąkająca z gruntu. Dopiero wtedy można przedsięwziąć odpowiednie kroki naprawcze.
Bardzo często pomaga poprawa izolacji. Prace takie wykonywane są wówczas, gdy stwierdzona jest nieszczelność dachu albo ścian, czy też okien. Miejsca te trzeba wówczas uszczelnić, ale może także chodzić o naprawy wadliwej izolacji termicznej.
Wentylowanie i ogrzewanie pomieszczeń w zawilgoconych budynkach
Bardzo ważne będzie także poprawienie wentylacji. Ona jest kluczowa do utrzymania właściwej wilgotności w budynku. Może chodzić o instalacje mechanicznej wentylacji, czyli będą to na przykład wentylatory lub po prostu stosuje się otwory wentylacyjne, okna i kratki.
Poza tym więc, że będzie stosowana izolacja wodochronna w Kłodzku albo w innym mieście, dobrze jest też skontaktować się ze specjalistami od ogrzewania i klimatyzacji. Bardzo często ustawienie odpowiedniego ogrzewania może pomóc w regulacji wilgotności budynku i zmniejszyć jego zdolność do przechowywania wilgoci. Dodatkowo nierzadko też stosuje się odwilżacze powietrza, które stosowane są w pomieszczeniach o większym metrażu.