Z biegiem czasu poszczególne elementy stolarki okiennej jak np. uszczelki zużywają się. To naturalne zjawisko, które możemy spowolnić, działając zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Zużywanie poszczególnych elementów okiennych następuje pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, a także częste otwieranie i zamykanie. Zatem w jaki sposób stwierdzić czy uszczelki kwalifikują się do wymiany?
Powody zużywania uszczelek
Powodów niszczenia uszczelek okiennych może być wiele. Jednak najczęściej dzieje się tak przez nasze zaniedbania. Producenci informują, że powinno się regularnie przeprowadzać konserwację oraz czyszczenie uszczelek, należy jednak pamiętać, żeby nie używać żrących substancji. Regularne dbanie o uszczelki nie jest trudnym zadaniem, jednak gdy mamy dużą ilość okien może być czasochłonne.
Zmienne warunki atmosferyczne także oddziałują na stan uszczelek okiennych. Jeżeli nie będziemy postępować zgodnie z instrukcją od producenta, wówczas uszczelki narażone są na utratę sprężystości oraz twardnienie, co może doprowadzić do pęknięcia i utraty szczelności. Częste otwieranie i zamykanie skrzydła okiennego również negatywnie wpływa na stan uszczelek.
Kiedy uszczelki wymagają wymiany
Najczęstszym powodem wymiany uszczelek jest utrata szczelności. Aby to sprawdzić najprostszym sposobem będzie zamknięcie okna całkowicie (należy sprawdzić czy okno nie jest ustawione na mikrowentylację), jeżeli po dokładnym zamknięciu okna będzie czuć ruch powietrza przy skrzydle, może to oznaczać problem z uszczelką.
Następnym powodem kwalifikującym uszczelki do wymiany jest parcenie. Niewłaściwy sposób konserwacji naraża uszczelki na szybsze twardnienie, w wyniku czego może dojść do rozpadania. Uszczelki wykonane są z bardzo trwałego materiału niemniej jednak częste otwieranie i zamykanie skrzydła, to duże wyzwanie. W takim przypadku wskazana jest regularna konserwacja.
Wymiana uszczelek okiennych
Przymierzając się do wymiany uszczelek okiennych powinniśmy znać profil z jakiego okna są wykonane, dokładne wymiary, a następnie udać się do salonu producenta. Bogata oferta produktowa dostępna na rynku proponuje profile o różnych kształtach i kolorach, a także różnych uszczelkach. Dlatego nie jest zalecane stosowania uniwersalnych uszczelek, które nie będą wystarczająco spełniać swojej funkcji. Jeżeli pojawi się konieczność wymiany uszczelek, nie powinniśmy tego odkładać, szczególnie gdy nasze okna mają już parę lat, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że dany model został wycofany z oferty, w takim przypadku na uszczelkę trzeba będzie dłużej poczekać.
Jeżeli uszczelka będzie w postaci taśmy ciętej na wymiar wówczas zadanie będzie dużo łatwiejsze. W takim przypadku należy pozbyć się starej uszczelki, starannie oczyścić szczelinę, następnie umieścić nową. Na rynku dostępne są taśmy w jednym kawałku, wówczas sami możemy dostosować odpowiedni rozmiar np. wzorując się na starych uszczelkach. Taka opcja z pewnością będzie tańsza, niż kupowane specjalnie na wymiar.
Może się zdarzyć, że uszczelki będą zgrzane w narożnikach. W takim przypadku zdecydowanie lepiej poprosić o pomoc fachowców.