Właściciele trawników, których powierzchnia przekracza 2000 m2, często mają problem z pielęgnacją trawy za pomocą tradycyjnej kosiarki elektrycznej czy nawet spalinowej. Zajęcie to jest bowiem bardzo czasochłonne i kosztuje wiele sił. W takiej sytuacji najlepiej jest zainwestować w traktorek ogrodowy, dzięki któremu przycinanie trawy stanie się prawdziwą przyjemnością. W niniejszym artykule zostaną opisane kluczowe parametry, jakie trzeba brać pod uwagę przy wyborze tego rodzaju maszyny.
Główne rodzaje traktorków
Traktorek ogrodowy to wręcz idealne urządzenie dla posiadaczy dużych ogrodów, ponieważ pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu i gwarantuje bardziej wydajną pracę. Na rynku występują trzy główne rodzaje. Pierwszym z nich jest model z agregatem tnącym z przodu, charakteryzujący się wysoką wygodą użytkowania. Jego pozostałe atuty to m.in. stosunkowo niskie zużycie paliwa, dosyć cicha praca oraz niewielka emisja szkodliwych substancji do atmosfery.
Kolejnym typem traktorka jest wersja z centralnym agregatem tnącym, wyposażona w kosz lub wyrzut boczny. Tutaj z kolei mamy do czynienia z wyjątkowo dużą mocą i mnóstwem dodatkowych funkcji dzięki możliwości zastosowania zewnętrznych akcesoriów. Taki sprzęt jest optymalnym wyborem zwłaszcza do całorocznej pracy. Trzeci dostępny model to Zero Turn – wyróżnia się on ponadprzeciętną szybkością cięcia i funkcją obrotu o 180 stopni. Poza tym posiada komfortowy drążek kierowniczy, jest zwrotny i z łatwością omija przeszkody.
Parametry o szczególnym znaczeniu
Decydując się na zakup takiego urządzenia jak traktorek ogrodowy, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na silnik. W przypadku bardzo dużych powierzchni trawiastych (np. parków) zdecydowanie najlepiej sprawdzi się trzycylindrowy, gdyż odznacza się dużą mocą i niezawodnością. Wyposażone w niego maszyny posiadają spore rozmiary, automatyczną skrzynię i nierzadko napęd na cztery koła, w związku z czym bez problemu poradzą sobie nawet na nierównym podłożu. Ich wadą jest jednak wysoka cena. Przy mniejszych możliwościach finansowych warto zatem rozważyć traktorek z silnikiem jednocylindrowym (czterosuwowym) o mocy mniej więcej 15 kM.
Taka konstrukcja jest zazwyczaj osadzona w ramie z profili wykonanych ze stali. Kolejnym istotnym parametrem jest budowa stanowiska dla kierowcy, bo właśnie od tego w dużej mierze będzie zależał nasz komfort pracy. Przed zakupem koniecznie sprawdźmy, czy fotel jest dostatecznie wygodny i czy bez trudu sięgamy do pedałów gazu oraz hamulca. Zweryfikujemy też zakres regulacji fotela. Nie bez znaczenia jest ponadto szerokość koszenia, bo przekłada się bezpośrednio na wydajność. Najmniejsza to 60 cm, a największa – ponad 120 cm.
Oprócz szerokości zwróćmy uwagę na liczbę noży tnących (im większa, tym lepiej) i pojemność baku na benzynę (przeważnie w zupełności wystarczy około 9-10 l). Osobną kwestię stanowi możliwość podłączenia do traktorka dodatkowych akcesoriów w postaci m.in. pługa śnieżnego, szczotki zamiatającej, dmuchawy, grabi, przyczepki czy piaskarki. Jeśli zależy nam na maksymalnej funkcjonalności pojazdu, to wybierzmy model kompatybilny z większością wymienionych elementów.