Obróbki blacharskie stanowią ważny element procesu pokrywania więźby dachowej poszyciem. Do tego typu prac wykorzystuje się pasy nadrynnowe i podrynnowe, jak też koronki, gąsiory czy wiatrownice. Tego typu akcesoria pozwalają odpowiednio uszczelnić pokrycie dachowe. Powinny być one utrzymane w tej samej kolorystyce co poszycie, aby stanowiły spójny wygląd. Jakie obróbki blacharskie wykonuje się na dachu?
Obróbki blacharskie – co obejmują?
Obróbki blacharskie w Nowym Tomyślu są ważną częścią każdego systemu dachowego. Dzięki nim poszycie dachowe jest odpowiednio chronione przed przenikaniem wody. Do ich wykonania stosuje się pełen przekrój materiałów, w tym tworzywa sztuczne czy metal. Tworzą one wodoszczelną powłokę pomiędzy poszczególnymi elementami pokrycia dachowego. Wiatrownice, gąsiory, koronki, pasy podrynnowe i nadrynnowe stanowią najczęściej spotykane elementy wykorzystywane podczas obróbki blacharskiej dachu. Elementy te są niezbędne do wykonania trwałych połączeń. Zazwyczaj wykonuje się je z wykorzystaniem akcesoriów metalowych, które gwarantują mocne, trwałe i wodoodporne powierzchnie. Pasy podrynnowe mają za zadanie zamocować rynny wokół dachu po to, aby woda była sprawnie z niego odprowadzana. Okresowe przeglądy dachu pozwalają upewnić się, że całość znajduje się w dobrym stanie, a woda nie przenika do środka i nie powoduje zniszczeń.
Rynny koszowe – co to takiego?
Rynny koszowe są istotną częścią konstrukcji dachowej. Ich montaż obejmuje krawędzie dwóch połaci dachu. W tym przypadku bardzo ważną kwestią jest dokładność i precyzja wykonania, która przekłada się na dobre zabezpieczenie konstrukcji dachowej i wnętrza domu przed przenikaniem wilgoci. Brak solidnego montażu może zaowocować powstaniem zacieków na elewacji budynku, ale co gorsza również pleśni i grzybów. Stąd też tak ważne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy dekarskiej. Dzięki rynnom koszowym możliwe jest sprawne odprowadzanie wody czy śniegu z obu połaci fachowych.