W sprzedaży dostępna jest cała masa kruszyw budowlanych. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale również gramaturą, zastosowaniem i oczywiście ceną. W tym artykule poznasz najważniejsze rodzaje kruszyw budowlanych oraz ich zastosowanie.
Podział ze względu na sposób pozyskania
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli weźmiemy pod uwagę sposób pozyskania, kruszywa w Wadowicach podzielić można na cztery podstawowe kategorie:
-
naturalne,
-
mineralne,
-
z produktów ubocznych,
-
z recyklingu.
Kruszywa naturalne obejmują takie materiały jak żwir, piasek i kamień. Mogą być one wydobywane w kamieniołomach i kopalniach lub z koryt rzek i plaż. Kruszywo mineralne obejmuje kruszony kamień, żużel z produkcji metali lub wydobycia węgla, osady z oczyszczalni ścieków i zakładów rafinacji ropy naftowej, gliny kalcynowane (pochodzące z procesu zwanego kalcynacją), popiół lotny (produkt odpadowy powstający podczas spalania węgla) oraz pył diamentowy (wytwarzany podczas kruszenia diamentów przemysłowych).
Kruszywo z recyklingu to produkt odpadowy powstający podczas wytwarzania innych produktów: na przykład, gdy szklane butelki są miażdżone w celu uzyskania kruszywa lub gdy drobne cząstki powstające podczas kruszenia starych torów kolejowych są wykorzystywane do produkcji betonu.
Istnieją także produkty uboczne wytwarzane w innych gałęziach przemysłu, które można wykorzystać jako kruszywo – na przykład w hucie stali może znajdować się wielki piec produkujący duże ilości żużlu, który można wykorzystać do produkcji asfaltu drogowego.
Podział ze względu na wielkość ziaren
Jeśli chodzi o kruszywa budowlane, nie wszystkie materiały są sobie równe. Właściwości kruszywa w dużym stopniu zależą od jego uziarnienia. Kruszywa dzieli się na dwie grupy: grube i drobne. Kruszywa grube (kruszywa C) obejmują zazwyczaj żwiry, tłuczeń, piaski i żużel. Kruszywa C są wykorzystywane jako konstrukcja nośna dróg, pasów startowych i fundamentów domów. Można je również stosować jako materiał do zasypywania wykopów i nasypów.