Kształtki do gazu – jakie mają zastosowanie?

Ważnym etapem przed samodzielnym wykonaniem instalacji gazowej jest zapoznanie się z materiałami, z których będzie korzystać montażysta. Jest to zadanie odpowiedzialne – konstrukcja musi być szczelna, tak by uniemożliwić zagrażający życiu, potencjalny wyciek. Jednym z przedmiotów, których użycie będzie konieczne, są kształtki do gazu. Czym są i jak zamontować je poprawnie?

Kształtki do gazu – do czego służą?

Kształtki do gazu to element konstrukcyjny, umożliwiający stworzenie tras instalacji gazowej. Korzysta się w nich w przypadku, w którym zadecydowano o użyciu rur miedzianych.

Do kształtek należą m.in.:

  • kolanka;
  • trójniki;
  • zaślepki;
  • nyple;
  • uszczelki.

Ich odpowiedni wybór zawczasu pozwala usprawnić proces montażowy, poprawić poziom bezpieczeństwa i ograniczyć nadmierne koszty. Dlatego warto uwzględnić je już w planie projektowym.

Rurki miedziane do gazu – czym je połączyć?

Rury miedziane pod wpływem ciepła się wydłużają. Z tego powodu – ich łączenie musi uwzględniać to zjawisko fizyczne. Najprostszym sposobem jest zaplanowanie trasy z użyciem odpowiednich złączek gazowych. Ich dobór powinien uwzględniać wahania długościowe i nie blokować ich.

Rury miedziane twarde łączy się również poprzez lutowanie. Jeżeli instalacja gazowa będzie prowadzona przez pomieszczenia mieszkalne – nie można stosować połączeń gwintowanych. Powodem jest zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Kształtki gazowe – jak poprawnie zainstalować?

Zarówno kształtki gazowe, jak i łączniki należy uszczelnić taśmą teflonową lub specjalną pastą uszczelniającą. Niezastosowanie się do tego może skutkować zagrożeniem życia wszystkich przebywających w pomieszczeniu. Dlatego montaż instalacji gazowej odradza się osobom, które nie mają doświadczenia.

Należy pamiętać również, że między różnymi instalacjami trzeba zachować odpowiedni dystans. Warto rozważyć oddanie projektu oraz montażu firmom specjalistycznym, takim jak KMG GreenEnergy. Gwarantuje to, że żadna część składowa nie będzie ze sobą kolidować.

Post Author: Euro.

Dodaj komentarz