Zwykliśmy twierdzić, że najefektowniejszą prezencję dachy polskich domów zyskują poprzez zastosowanie intensywnie czerwonej farby kryjącej. A przecież na rynku farb do krycia powierzchni dachowych jest tyle rozwiązań, że dachy każdego polskiego domu powinny się mienić wszystkimi kolorami tęczy! Dlaczego tak się nie dzieje?
Wiele możemy zawdzięczać poprzedniemu ustrojowi, który nakazywał, aby każde gospodarstwo domowe wyglądało tak samo, czyli podobnie, jak wszystkie pozostałe w okolicy. Za pokrycie dachu innym kolorem, niż nakazywały tego normy, można było zapłacić solidną karę. Gdy już wszystkie kolory zagranicznych farb wysokiej jakości stały się dostępne, wydawać by się mogło, że puścimy wodze fantazji. Ale jest ciągle inaczej, wolimy być zachowawczy, aby nie narażać się na zjadliwe uwagi sąsiadów. Nie trzeba być artystą, aby mieszkać w domu pod dachem w barwie intensywnej zieleni czy też kubańskiej pomarańczy! Liczy się fantazja!
Najmodniejsze dziś kolory, które dominują podczas urządzania wnętrz domów to odcienie bieli, szarości, zgaszone beże oraz pastele. Tendencja ta przenosi się również na zewnątrz domów i barwy te królują podczas wybierania koloru dachu lub elewacji. Najczęściej na dach kładziemy blachę lub dachówkę w ciemnych odcieniach brązu lub granatu. Ten pierwszy wariant wybierany jest częściej przez osoby, które urządzają swój dom w bardziej tradycyjnym stylu. Ciemnografitowy dach, szczególnie w połączeniu z białą elewacją to propozycja najczęściej wybierana przez młode osoby, które marzą o nowoczesnym domu.
Jak umieszczać nietypowy kolor na blasze dachowej?
Powinniśmy pamiętać, że określony kolor dachu nie zawsze pasować będzie do danej elewacji. Połączenie musi być przyjemne dla oka. Co innego świadoma prowokacja, a co innego źle dobrane połączenie kolorów, rażące w oczy i wywołujące uśmiech zażenowania. Do zielonego dachu możemy dopasować jasnobłękitny typ elewacji. Dach fioletowy świetnie pokryje się z barwą elewacji w tonacjach intensywnej pomarańczy lub odcienia żółtego, może być to nawet znienawidzony przez wszystkie gospodynie domowe odcień kanarkowy. Jak w przypadku każdego eksperymentowania z kolorami tak i w tym należy zachować umiar aby oryginalny i kreatywny projekt nie zmienił się w kiczowaty i tandetny. Dlatego też jeśli stawiamy na wyrazistą barwę dachu i kontrastujący odcień elewacji to drzwi wejściowe, bramę garażową oraz okna wybierzmy w klasycznych i stonowanych kolorach. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku naturalne odcienie drewna.
Gdy mamy dość czerwieni
Kolory dobierane na zasadzie skrajnej przeciwwagi najlepiej sprawdzają się w praktyce. Jeśli przejdzie nam przez myśl pomysł o śnieżnobiałym dachu, możemy to naturalnie zrobić. Żeby dach wyróżniał się na tle polskiego nieba, elewacja domu powinna być ciemna. W ekstremalnej sytuacji można porwać się na pomalowanie murów na czarno, ale odpowiedniejszy będzie jakiś intensywny granat czy nawet ciepły brąz. Domy zaprojektowane w oparciu o stosowanie nietypowych połączeń kolorystycznych zawsze przyciągają uwagę obserwatorów i gości.