Propan – o czym mowa w praktyce?

Inwestorzy którzy poszukują najkorzystniejszej cenowo, bezpiecznej i nieszkodliwej dla środowiska metody ogrzewania budynku, coraz częściej decydują się na wykorzystanie w tym celu gazu. Nie wszystkie posesje mają jednak dostęp do rurociągów przesyłających gaz ziemny. W takiej sytuacji dobrą alternatywą może być propan, czyli gaz płynny. Czym dokładnie jest ten związek, jakie ma właściwości i dlaczego warto go wybrać? Podpowiadamy.

Czym jest propan?

Propan jest to bezbarwny i bezwonny gaz, który ma gęstość większą od powietrza. Chociaż nie należy on do odnawialnych źródeł energii to uważany jest za ekologiczną formę ogrzewania zarówno domu jak i wody. Z tego powodu decyduje się na niego coraz więcej inwestorów. Jego pozyskiwanie nie jest uciążliwe dla środowiska ze względu na to, że jest on produktem ubocznym wydobycia ropy naftowej i jej rafinacji.

Podczas spalania propanu do atmosfery uwalnia się znacznie mniej zanieczyszczeń. Dodatkowo mocno ograniczona jest wówczas ilość emisji benzenu, a także ciężkich węglowodanów. Ma on też znacznie mniej dwutlenku węgla niż paliwa stałe i ciekłe. Produktami jego spalania oprócz niedużych ilości CO2 jest woda.

Czym propan różni się od propan-butanu?

Dystrybucja gazu w Galewicach uwzględnia możliwość dostawy zarówno czystego propanu jak i propan-butanu. Obie te substancje nazywane są gazem płynnym, jednak mocno różnią się swoimi własnościami użytkowymi, a w szczególności temperaturą wrzenia. W przypadku propanu wynosi ona -42 stopnie, z kolei dla butanu -2. Jest to bardzo istotny fakt ze uwagi na możliwość umieszczenia zbiornika na zewnątrz. Z tego powodu inwestorzy najczęściej decydują się na korzystanie z instalacji napełnionej czystym propanem.

Propan jest paliwem chętnie wykorzystywanym do ogrzewania domów i wody w regionach, które nie mają dostępu do gazu ziemnego. Charakteryzuje się on dobrą wartością opałową i jest stosunkowo nieszkodliwy dla środowiska, dlatego stanowi doskonałą alternatywę dla paliw stałych.

Post Author: Euro.

Dodaj komentarz