Rekuperacja ciepła – na czym polega i jakie posiada zalety?

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się montowanie instalacji rekuperacyjnej w domach. Czym jest rekuperacja? Jakie są jej zalety i wady?

Rekuperacja – to takiego?

Rekuperacja ciepła jest procesem opartym na odzyskiwaniu energii termicznej gazów wylotowych i spalin celem jej dalszego wykorzystania. Mianem rekuperacji określa się potocznie typ wentylacji mechanicznej umożliwiający odzyskiwanie części ciepła z ogrzanego powietrza. Każda tego rodzaju wentylacja wyposażona jest w rekuperator, stanowiący wymiennik ciepła. Na rynku dostępne są rekuperatory o różnych konstrukcjach, do których należą:

  • rekuperatory z czynnikiem pośrednim (np. rurką ciepła czy pompą ciepła),
  • rekuperatory transferujące ciepło poprzez przegrodę płytową (krzyżowe lub przeciwprądowe).

Jak działa rekuperator?

Podstawowym zadaniem rekuperatora jest nawiewanie czystego powietrza do wnętrza budynku oraz wywiewanie zużytego powietrza na zewnątrz. Za najbardziej skuteczne uznaje się rekuperatory przeciwprądowe, ponieważ odzyskują one największy procent ciepła z powietrza. W rekuperatorze zużyte powietrze mija się ze świeżym, ale nie mieszają się one ze sobą. Pomiędzy dwoma rodzajami powietrza zachodzi wyłącznie wymiana energii, za sprawą czego powietrze dostające się do wnętrza budynku zostaje nagrzane. Rekuperator wyposażony jest w filtry, które zatrzymują zanieczyszczenie powietrza, owady czy kurz.

Rekuperator jest urządzeniem, które działa przez całą dobę, zapewniając tym samym stały dostęp do świeżego powietrza. Mechanizm rekuperacyjny można wyposażyć w jednostkę chłodzącą bądź w gruntowy wymiennik ciepła, co pozwoli na zmniejszenie temperatury nawiewanego powietrza. Jest to szczególnie wygodne latem, kiedy borykamy się z problemem upałów. 

Zalety rekuperacji

Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie we własnym domu, zdecydowanie warto poznać płynące z niego korzyści, co może zadecydować o zakupie.

Oszczędność pieniędzy

Główną zaletą rekuperacji jest brak konieczności ogrzewania powietrza dodatkową energią, co generuje duże oszczędności w gospodarstwie domowym. Pomimo kosztów montażu instalacji system rekuperacyjny można uznać za bardzo opłacalny. 

Możliwość dopasowania do potrzeb użytkowników

Mechanizm rekuperacyjny pozwala na kontrolowanie systemu wentylacji, a także na dopasowanie jej mocy do preferencji użytkowników. 

Świeże powietrze przez cały dzień i noc

Posiadając zamontowaną rekuperację, przez cały czas oddychasz w domu świeżym powietrzem. Dzięki rekuperacji powietrze ma niski poziom dwutlenku węgla oraz odpowiednią wilgotność. Oprócz tego pozbawione jest alergenów, zanieczyszczeń oraz wszelkich szkodliwych związków chemicznych. Rekuperacja jest świetnym rozwiązaniem np. dla alergików. 

System filtracji chroniący przed smogiem

Mechanizm rekuperacyjny pozwala na filtrację powietrza na różnych poziomach, które są zależne od rodzaju stosowanego filtra. Rekuperacja skutecznie ochroni nas przed smogiem, który w ostatnich latach jest znaczącym problemem w wielu miastach Polski. 

Wady rekuperacji

Rekuperacja pomimo istotnych zalet odznacza się również kilkoma wadami, do których należą:

  • koszty instalacji, przeglądu serwisowego, wymiany filtrów itp.,
  • przesuszanie nawiewanego powietrza,
  • koszty potencjalnych awarii.

Mechanizm do rekuperacji – gdzie kupić?

Chcąc nabyć urządzenie do rekuperacji, warto przejrzeć oferty takich podmiotów jak np. hurtownia wentylacji w Szczecinie, która posiada w swoim asortymencie rekuperatory, przewody do rekuperacji, rozdzielacze do rekuperacji, skrzynki rozprężne oraz amenostaty. Ważną kwestią jest, aby kupić mechanizm rekuperacyjny w miejscu, gdzie mamy zagwarantowaną stałą dostępność części zamiennych.

Kolejnymi istotnymi czynnikami przy wyborze rekuperatora jest marka oferowanego sprzętu oraz renoma punktu sprzedaży, w którym dokonujemy zakupu. Hurtownia wentylacji w Szczecinie jest firmą dostarczającą wyroby najlepszych producentów oraz oferującą fachowe porady na każdym etapie procesu sprzedażowego. 

Post Author: Euro.

Dodaj komentarz