Szalunki ścienne — sprawdź, w jaki sposób je dobrać

szalunek scienny

Szalunki ścienne to konstrukcje, które obecnie bardzo często wykorzystywane są nie tylko w przypadku wznoszenia dużych obiektów, ale również mniejszych, takich jak domy jednorodzinne. Są cenione ze względu na to, że montaż tego typu elementów zajmuje znacznie mniej czasu niż wykonanie tradycyjnego deskowania. Dodatkowo nie trzeba ich kupować, ponieważ istnieje możliwość ich wynajmu. W jaki sposób je dobierać? Podpowiadamy.

Zastosowanie szalunków ściennych

Szalunki ścienne wykorzystywane są do wznoszenia ścian, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je również do murów oporowych, cokołów, słupów, czy różnego rodzaju kanałów. Tego typu rozwiązanie może być wykorzystywane też do tworzenia fundamentów. Szalunki stosowane są głównie do stawiania wszelkiego rodzaju żelbetowych i betonowych konstrukcji.

Z jakiego materiału wybrać szalunki ścienne?

Wybierając szalunki ścienne, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Jeszcze do niedawna wznoszono je przez tradycyjne deskowanie. Obecnie ze względu na swoją czasochłonność i wiele wad, rozwiązanie to jest coraz rzadziej stosowane. Producenci szalunków oferują szeroką gamę modeli takich produktów wykonanych z różnych surowców.

Konstrukcje takie mogą być wykonane z tworzyw sztucznych. Jednak rozwiązania te mają sporo wad, ponieważ materiał ten jest mało odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo wymaga dużej liczby elementów łączących. To wszystko sprawia, że końcowy wydatek związany z ich stosowaniem jest znacznie wyższy niż w przypadku innych modeli.

Największą popularnością cieszą się szalunki ścienne ze stali lub aluminium. Takie wersje znajdziemy na https://szalbud.pl/. Modele te nie wymagają dużej liczby zamków, co gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy. Dodatkowo są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, ponieważ pokryte są specjalną powłoką. Dzięki temu mogą być wykorzystywane na placu budowy wielokrotnie.

Zobacz także: https://naszdom24.pl/budownictwo/3-powody-dla-ktorych-warto-jest-inwestowac-w-rusztowania-uzywane

Jakie są sposoby montażu szalunków ściennych?

Wybierając szalunki ścienne, należy zwrócić uwagę również na sposób montażu wybranych elementów. Obecnie na rynku dostępne są dwa rozwiązania — przeznaczone do montażu żurawiem lub ręcznego. Te pierwsze wykorzystywane są najczęściej w przypadku dużych inwestycji, w których na placu budowy cały czas znajduje się ciężki sprzęt. Te drugie z kolei stosowane są zazwyczaj w budownictwie jednorodzinnym, a także do wznoszenia małych i średnich obiektów. Mogą być jednak wykorzystane w przypadku budynków o większej kubaturze i stopniu skomplikowania.

Post Author: Euro.

Dodaj komentarz