Wiertarka a jej sposoby zasilania: elektryczna, akumulatorowa czy pneumatyczna?

Wybór wiertarki nie jest łatwy, zwłaszcza dla niezbyt doświadczonego użytkownika. Biorąc to pod uwagę, postanowiliśmy skupić się na jednym z parametrów, który często budzi wątpliwości. Mowa o sposobie zasilania tego narzędzia. Czy lepsza jest wiertarka elektryczna, akumulatorowa czy może pneumatyczna? Która sprawdzi się w jakim przypadku?

Wiertarki elektryczne – wady i zalety

Wiertarki elektryczne to zdecydowanie najpopularniejszy obecnie typ wiertarki. Oferują one bardzo dobry stosunek parametrów do ceny i pozwalają na długotrwałą pracę bez przerw. Wśród modeli elektrycznych znajdziemy największy wybór modeli, z różnorodnymi opcjami. Minusem, który może zniechęcać do ich zakupu, jest fakt, że wymagają stałego dostępu do źródła prądu. Z drugiej strony – wiercenie jest czynnością, wykonywaną najczęściej pod koniec prac wykończeniowych, gdy na budowie jest już źródło prądu. W przypadku prac stolarskich możemy je zaplanować w taki sposób, by większość z nich wykonać w warsztacie lub kącie do majsterkowania.

W przypadku wiertarek elektrycznych najważniejszym parametrem będzie moc silnika wyrażona w watach. W przypadku zastosowania domowego wystarczy, by wiertarka posiadała moc pomiędzy 650 a 900 W. Wybierając wiertarkę do amatorskich prac warto zdecydować się na model, który może pracować zarówno z udarem, jak i bez. Pozwoli nam to zarówno wiercić dziury w ścianie, jak i drewnie i innych miękkich materiałach. Modele elektryczne często oferują także możliwość regulacji prędkości obrotów – to także pozwala zwiększyć uniwersalność tego narzędzia.

Przydatna jest także beznarzędziowa wymiana wierteł, dzięki temu za pomocą kliknięcia możemy szybko zmienić osprzęt. Wybierając wiertarkę elektryczną warto się także przyjrzeć, jaki rodzaj uchwytu ma wiertarka (najczęściej spotykane są samozaciskowe, zębate, sześciokątne i czterokątne), czy producent oferuje dodatkowe przejściówki oraz jaki jest wybór wierteł.

Wiertarki akumulatorowe – wady i zalety

Pomimo rosnącej popularności narzędzi akumulatorowych, wiertarki akumulatorowe stanowią niewielki odsetek oferty. Wynika to z faktu, że ich miejsce zapełniły wiertarko-wkrętarki, oferujące podobną opcję, choć będące sprzętem nieco słabszym pod kątem wydajności. W przypadku wiertarek akumulatorowych stanowią one najczęściej uzupełnienie oferty całej linii narzędzi akumulatorowych, ich parametry rzadko jednak dorównują modelom elektrycznym.

Mimo wszystko jest to ciekawa opcja dla majsterkowiczów i stolarzy, którzy pracują w miejsc ze słabym dostępem do prądu. Czas pracy akumulatora pozwala na około 45-60 minut wiercenia, można go jednak łatwo wydłużyć, dokupując drugą baterię.

Wiertarki pneumatyczne

To specjalistyczne narzędzia, zasilane sprężonym powietrzem z kompresora. Użycie powietrza pod ciśnieniem około 8 bar pozwala uzyskać wysoki moment obrotowy. Tego typu wiertarek nie spotyka się w domowym warsztacie, stanowią natomiast wyposażanie specjalistycznych montowni, stoczni i hal produkcyjnych.

Post Author: Redakcja

Dodaj komentarz